Anatol Kotte. ICONICATION
2018

7 grudnia w Instytucie Fotografii Fort będziemy mieli zaszczyt zaprezentować wyjątkową wystawę.

Wystawa Iconication niemieckiego portrecisty Anatola Kotte jest przekrojową prezentacją dorobku twórczego obejmującego niemal cztery dekady. Od roku 1981, gdy jako osiemnastolatek kandydował na stanowisko asystenta fotografa w lokalnym studio, przez lata współpracy z magazynami społeczno-kulturalnymi, jak m.in. Tempo czy Wiener, Kotte rozwija portfolio wizerunków przedstawicieli świata kultury, polityki i show-businessu. To bohaterowie masowej wyobraźni, których wnikliwe studia stały się jego znakiem rozpoznawczym.

Tytułując wystawę Iconication – za wydanym w 2015 roku albumem, będącym summą dotychczasowej twórczości – Kotte komplikuje odbiór pozornie prostych, mainstreamowych obrazów. Świadomie odsyła do wieloznacznego pojęcia ikony, stanowiącego klucz do zrozumienia metody i efektów jego pracy. Wiele namysłu, niewiele kadrów – tak w skrócie opisuje analityczny i empatyczny proces, poprzedzający akt naciśnięcia migawki aparatu.

Słowo ikona ma bowiem rodowód w greckim eikon, wskazującym na podobieństwo, ale i odrębność tego, co widzimy od tego, co de facto było i jest przedstawiane. Jak proces multiplikacji i masowej dystrybucji obrazów zmienia wyrazy „prawdziwych" twarzy, zastępując je seriami nowych? Na czym polega szczególna aura bohaterów kolorowych magazynów, wielkoformatowych plakatów i setek przedstawień, powielanych w internecie? Na ile ich życzliwość jest funkcją tożsamościowej mediacji, której nieuchronnie podejmuje się każdy fotograf-portrecista?

Spędzenie czasu z drugim człowiekiem i nawiązanie z nim głębszej relacji jest niezbędne, by stworzyć dobry portret – twierdzi Kotte, podkreślając, jak ważna w procesie twórczym jest więź z fotografowanym. Katalog sportretowanych przez niego osobistości obejmuje m.in. Geraldine Chaplin, Ewana McGregora, Jeffa Goldbluma, Florence Welch, Dianę Krall czy Rihannę. Są wśród nich także czołowi przedstawiciele niemieckiej kultury, polityki, świata sportu i show-businessu, jak Angela Merkel, Gerhard Schroeder, Joachim Glauck czy Til Schwiger.

Wystawa w Instytucie Fotografii Fort stanowi pierwszą prezentację dorobku Anatola Kotte w Polsce. Składa się z blisko 80 portretów kluczowych reprezentantów kultury współczesnych Niemiec.

Sponsorzy wystawy: mBank, White Stone Development

Wernisaż wystawy: 7 grudnia 2018 (piątek), godz. 19.00
Wstęp w wieczór otwarcia: bezpłatnie
Cena biletu w dniach 8.12.2018 – 13.01.2019: 7 zł

PRZECIĄGNIJ

OBSERWUJ NAS