Justyna Mielnikiewicz. W UKRAINIE
2019

29 listopada a w  Galerii Instytutu Fotografii Fort będziemy mieli zaszczyt zaprezentować wyjątkową wystawę.


Justyna Mielnikiewicz od lat z wnikliwością dokumentuje życie codzienne w państwach po rozpadzie Związku Radzieckiego. Jej debiutancka książka Woman With The Monkey (2015) to zapis piętnastu lat pracy na Kaukazie. Od 2014 roku fotografuje zaś Ukrainę.Jej pierwszym i znacznie wcześniejszym zamysłem było podążanie wzdłuż Dniepru, który – poza geograficznym znaczeniem – dzieli to państwo także metaforycznie. W trakcie pracy nad projektem Ukraine Runs Through It miały jednak miejsce dwa wydarzenia, które – odmieniając losy kraju – musiały siłą rzeczy zmienić charakter samej serii. Najpierw Euromajdan (przełom 2013-2014), a chwilę później aneksja Krymu przez Rosję postawiły Ukrainę w stanie wojny.


Mielnikiewicz fotografuje te przemiany, przygląda się, jak konflikt dzieli nie tylko państwo, ale i ludzi, rozmawia z nimi. W Ukrainie to opowieść o zwykłych ludziach z różnych części kraju, którzy musieli nagle zmierzyć się ze znacznie bardziej skomplikowaną codziennością. Poznajemy losy konkretnych osób, patrzymy na życie w Kijowie i w Donbasie, czyli miejscach kojarzonych z wiadomości, ale także – a może przede wszystkim – w tych najzwyklejszych miastach i wsiach.


Ukraińcy mierzą się nie tylko z konfliktem w granicach własnego państwa, ale także z chaosem i propagandą. Część z bohaterów postanowiła aktywnie włączyć się w walkę i opowiedzieć po jednej ze stron. Mielnikiewicz próbuje zrozumieć te postawy, dlatego przez kilka lat poświęcała czas na wielokrotne podróże na Ukrainę i powracanie do swoich bohaterów.


Na wystawie prezentujemy ponad 40 zdjęć z projektu Ukraine Runs Through It, który został zamknięty w formie publikacji w końcu 2019 roku. Książka znalazła się na shortliście najważniejszego książkowego konkursu Aperture – Paris Photo Photobook Prize.


Kuratorka wystawy: Joanna Kinowska
Termin wystawy: 29.11.2019 - 2.02.2020
Wernisaż: 29 listopada 2019 (piątek), godz. 19:30
Oprowadzanie z udziałem autorki i kuratorki: 30 listopada 2019 (sobota), godz. 12:00
Godziny otwarcia Galerii: środa-piątek 14.00-18.00 sobota-niedziela 12.00-18.00  
Warsztaty z Justyną Mielnikiewicz: http://instytutfotografiifort.org.pl/warsztaty/warsztaty-z-justyna-mielnikiewicz
Cena biletu w dniach 30.11.2019 – 2.02.2020: 7 zł
Partner główny: Puro Hotels
Mecenasi Fundacji IFF: Fort Mokotów, White Stone Development
Partnerzy: Stroer, Artibo
Patron wystawy: Fundacja Książąt Lubomirskich

PRZECIĄGNIJ

PRESS KIT
NEWSLETTER
KONTAKT

OBSERWUJ NAS