100 lat temu – to widać

Historię Fortu widać do dziś. Łatwo można rozpoznać dawne koszary na wale i prochownie. Jednak przydatność bojowa Fortu M nigdy nie została poddana próbie. Rozwój sytuacji międzynarodowej i postęp techniki wojennej zmusiły zaborców (Rosjan) do kosztownej przebudowy. Po odzyskaniu Niepodległości trwały prace nad zmianą zastosowań i przebudową fortecy. W roku 1925 stanęły tu stacje nadawcze Polskiego Radia. Mimo ciężkich bombardowań Polskie Radio nadawało do 25 września 1939 roku.

50 lat temu – ściśle tajne

Po II wojnie światowej mieściły się tu początkowo ściśle tajne Zakłady Radiowo-Telewizyjne „ZARAT”. Z czasem produkowane tu nadajniki telewizyjne i radiowe zaczęły zdobywać wschodnią część Europy. Do dziś sprzęt produkowany w, niegdyś tajnym, Forcie Mokotów służy publicznym, jak i prywatnym nadawcom jak Polsat czy Radio Zet. Transformacja końca XX wieku otworzyła unikalny teren w środku Warszawy na niezwykłe przedsięwzięcia.

Dziś – wszystko jest inaczej

Dziś to już wczoraj. Twórcze usługi znajdują się tu najlepiej. Studia filmowe, dźwiękowe, fotograficzne, reklama, pracownie projektowe czy architektoniczne – ile starczy wyobraźni. To miejsce otwarte. Znajdą tu wytchnienie spacerowicze, a zapracowani wychodzą wprost w alejki parkowe. Teren obejmuje 4 hektary otoczone zielonym wałem tuż za ul. Racławicką.

Jutro – będzie na pewno

Biura i powierzchnie hal są przestrzenią do twórczej adaptacji. Ciągle zmieniające się potrzeby działających tu firm wpływają na stały rozwój przestrzeni. Dysponujemy powierzchnią 10 000 m2. Tworzą ją biura, hale, sale wystawiennicze i pracownie, wszystko w różnych konfiguracjach przestrzennych. Nie ma co opisywać – to trzeba zobaczyć.

PRZECIĄGNIJ

PRESS KIT
NEWSLETTER
KONTAKT

OBSERWUJ NAS